Inštalačné práce

SOLÁRNE ZARIADENIA


voda, plyn, kúrenie, inštalačné práce, rekonštrukcie, solárne zariadeniaZačiatok  histórie solárnych panelov sa dá považovať myšlienka nositeľa Nobelovej ceny Alberta Einsteina. V skutočnosti mu Nobelova cena nebola priradená  pre jeho slávnu teóriu relativity, ale pre vysvetlenie zákonov Fotoelektrického javu.

Einstein vysvetlil, ako a v akom množstve sú svetové kvantá “vyklepávané” elektróny z kovu. Sovietsky fyzici v 30 rokoch dvadsiateho storočia najprv prúd dostali, pomocou tohto javu. Samozrejme, že účinnosť prvých slnečných batérii bola neuveriteľne nízka – 1%, číže je iba 1% energie Slnka bola premenená na elektrickú energiu. To však bol len začiatok. Už v roku 1954, americkí vedci Pearson a Chapin zaznamenal prvok so 6% účinnosťou. V 90. rokoch sa zvýšila účinnosť solárnych modulov na 15%, a teraz je účinnosť v priemere 20%.
 

Správne využívanie slnečného žiarenia dokáže ročne ušetriť až 60 % nákladov na ohrev pitnej vody. Vďaka vynikajúcim parametrom zužitkujú solárne panely tento voľne dostupný prírodný zdroj energie veľmi efektívne a ekologicky.

 

Solárne kolektory

Princíp získavania tepelnej energie pomocou solárnych kolektorov je jednoduchý. Kolektory zachytávajú slnečné žiarenie citlivou plochou – absorbérom umiestneným pod sklenou plochou alebo vo vákuových rúrkach, pohlcujú maximálne množstvo dopadajúcej energie a účinne zohrievajú pretekajúcu solárnu kvapalinu. Získané teplo následne zohrieva pitnú alebo vykurovaciu vodu.

Na trhu existuje viacero typov kolektorov, v zásade však môžeme rozdeliť kolektory na ploché a vákuové rúrkové. Ploché kolektory preukazujú v praxi najlepší pomer ceny a zisku tepla, pritom majú najlepšiu účinnosť počas teplejších slnečných dní. Využívajú sa predovšetkým na ohrev pitnej vody. Vákuové rúrkové kolektory dokážu lepšie zachytiť i tzv. difúzne žiarenie, oproti plochým kolektorom majú vyšší solárny zisk hlavne v chladnejšom období. Sú určené na ohrev pitnej vody, ale hlavne na podporu vykurovania, celoročný ohrev vody v interiérových bazénoch i na solárne chladenie.

Inštalácia solárnych kolektorov

voda, plyn, kúrenie, inštalačné práce, rekonštrukcie, solárne zariadeniaPri inštalácii solárneho kolektorového poľa na streche, stene budovy alebo vo voľnom teréne treba dodržať niekoľko podmienok. Konštrukcia musí byť dostatočne pevná a odolná voči poveternostným vplyvom (vetru, krupobitiu, snehu). Solárny kolektor by mal stáť čo najbližšie k miestu spotreby tepla, aby sa minimalizovali tepelné straty v rozvodnom potrubí. Prívodné rúrky musia byť obalené účinnou tepelnou izoláciou odolnou voči vysokým teplotám. 
Najvýhodnejšie je nastaviť solárne kolektory na juh a nakloniť ich tak, aby sa podľa spôsobu využitia soláru najlepšie využila intenzita slnečného žiarenia. Aj pri odchýlke od južného smeru do 45 °na východ alebo na západ strácame len okolo 5 % slnečnej energie, preto aj takéto inštalácie sú vhodné. Výška Slnka nad obzorom sa v priebehu roka mení – v lete je vyššie ako v zime. Preto pri ohreve pitnej vody je vhodný sklon solárneho kolektora približne 30° až 35° od vodorovnej plochy, aby sme využili najviac letné slnko. Pri systémoch s podporou vykurovania je najvhodnejší uhol sklonu v okolo 45°.

Solárne systémy

voda, plyn, kúrenie, inštalačné práce, rekonštrukcie, solárne zariadeniaEfektívne využitie slnečnej energie zabezpečí iba ucelený solárny systém. Jeho hlavnými prvkami sú solárne kolektory, ohrievač vody s výmenníkom tepla, obehové čerpadlo, expanzná nádoba, potrubie a regulácia. Často sa využíva kombinácia s inými zdrojmi tepla, ako sú plynové kotly, kotly na drevo, krbové vložky či tepelné čerpadlá. Najmä pri kombinovaných systémoch je pre správne a čo najefektívnejšie fungovanie dôležitá kompatibilita jednotlivých prvkov. Túto podmienku najlepšie splníme, keď použijeme celý systém od jedného, podľa možnosti renomovaného výrobcu.


Návratnosť investície do solárnych panelov / kolektorov

voda, plyn, kúrenie, inštalačné práce, rekonštrukcie, solárne zariadeniaUž pri inštalácii dvoch solárnych kolektorov môžete pokryť náklady na ohrev vody v ročnom priemere do výšky 60 percent. Investícia sa vám vráti v prijateľnom čase, ak využijete štátnu dotáciu na solárne zariadenie a navyše podstatne znížite záťaženie životného prostredia. Keďže životnosť solárnych kolektorov dosahuje až 30 rokov a za slnečnú energiu vám nikto nebude posielať účty, investícia do solárnych systémov sa rozhodne vyplatí.

 

 

            

 

Vyhľadávanie

Kontakt

B-Proeko,s.r.o. - Ivan Bukovský Pivovar 127/5
Gajary
90061
0918 083 294

Novinky

V tejto rubrike nie sú žiadne články.

Štítky

Neboli nájdené žiadne štítky.