Inštalačné práce

NÍZKOTEPLOTNÉ SÁLAVÉ SYSTÉMY

Podlahové alebo stenové vykurovanie vo vašom dome alebo v byte vám dá pocit tepelnej pohody. Je to stav, pri ktorom máte doma ideálne teplotné podmienky: nie je vám ani teplo ani zima, cítite sa príjemne, nemusíte sa neustále obliekať alebo vyzliekať. Sálavý spôsob vykurovania, čiže rovnomerné šírenie teplého vzduchu z veľkej plochy (podlahy alebo stien) dokáže vytvoriť a udržať tepelnú pohodu v celom obytnom priestore.

Systém podlahového vykurovania gabotherm zaplaví váš byt či dom pohodou a zaistí vám bezstarostný komfort. 

 

Podlahové vykurovanie

voda, plyn, kúrenie, inštalačné práce, rekonštrukcie, podlahové kúrenie Teplá podlaha

Princíp “teplej podlahy”, bol známy ešte v dvanástom storočí pred n. l. ,napríklad v stredovekom Španielsku bol používaný vykurovací systém, založený na cirkulácii horúceho vzduchu a plynov cez kanály, umiestnené pod podlahou. Tieto plyny išli z krbu, ktorý sa nachádzal pod úrovňou podlahy.

Podlahové kúrenie sa stáva takým populárnym predovšetkým kvôli novým technológiám pri výrobe rúr. S príchodom plastových rúr a rúrok zo štruktúrovaného polyetylénu s molekulovou pamäťou, podlahové vykurovanie je používané vo veľkom meradle. Pre plastové rúry je inštalácia podlahového vykurovania výrazne ľahšia a spoľahlivosť a životnosť sa zvýšila.

Skúsme identifikovať najčastejšie uvádzané výhody podlahového kúrenia.

Po prvé existuje ideálne rozloženie teploty pre človeka v priestore domova. Rôzne experimenty ukázali aby teploty boli zvýšene na úrovni podlahy, než pri strope. Kvôli tomu, že teplo pri nohách vytvára pocit komfortu, pričom teplý vzduch na úrovni hlavy vyvoláva nepohodlie. Získať takú distribúciu tepla od je veľmi ťažké, podlahové kúrenie však tento problém vyrieši.

Po druhé, po inštalácii teplej podlahy zmiznú rôzne rúrky, vedenia a výklenky ktoré obmedzujú a komplikujú možnosti zariadenia interiéru.

Po tretie, radiátory vytvárajú vertikálne prúdy horúceho vzduchu, ktoré prinášajú so sebou prachové častice, ktoré vytvárajú tmavé fľaky  na stenách. Teplá podlaha funguje bez tohto problému, pretože v tomto prípade nevznikajú žiadne vzduchové prúdy.

Po štvrté, pri použití teplej podlahy, teplo sa rovnomerne rozširuje po povrchu vykurovaného priestoru, a tak miznú studené zóny, ktoré sú typické pre radiátorové kúrenie. Podlahové vykurovanie eliminuje výskyt  “chladných stien” a necháva vzduch primerane vlhký a nie horúci.

Nakoniec v porovnaní s radiátorovým kúrením, podlahové vykurovanie je účinnejšie najmenej o 10%. Napríklad, vodu v podlahe stačí ohriať do 30 – 50° C (v závislosti od typu podlahovej krytiny), voda v radiátoroch by mala byť zohriata  pri 75 až 95 ° C.

Použitie teplej podlahy je výhodné aj preto, lebo pri použití rovnakého zdroja tepla,  napr. kotla, sa môže zohriať oveľa väčšia plocha. To znamená, že ak máte v úmysle rozšíriť svoj obytný priestor (dostavať podlažie), nie je potrebné vymeniť kotol na silnejší, stačí použiť systém podlahového vykurovania.

Z hľadiska vplyvu na zdravie obyvateľov domova, teplé podlahy majú radu významných výhod oproti radiátorovému vykurovaniu. Napríklad, keď budete umývať podlahu, v podstate budete čistiť aj vykurovacie zariadenie. Teraz si spomeňte, ako je ťažké čistiť tradičné radiátory. Tak isto menši rozdiel teplôt medzi podlahou a okolitým vzduchom znižuje riziko vznášania prachu, a tým znižuje riziko vzniku alergických reakcií a všeobecnej kontaminácie miestnosti.

Pri stavbe nového domu ešte vo fáze návrhu, vám pomôže vypočítať a nájsť optimálnu konfiguráciu podlahového vykurovania pre každú izbu, založene na parametroch budovy (kvalita izolácie, geometria priestoru atd.), pomôžeme vypočítať a vybrať zdroj tepla (vrátane alternatívnych). Vezmeme do úvahy všetky faktory a vaše priania, k najkvalitnejšej inštalácii teplej podlahy práve u vás.

Výhody podlahového vykurovania:

účinne šetrí zdravie celej rodiny - je to sálavý systém vykurovanie, u ktorého nedochádza k nežiadúcemu víreniu prachu
rovnomerne prehrieva miestnosť - zabezpečí tak nielen príjemné teplo od nôh, ale tiež tepelnú pohodu vo všetkých miestnostiach
nízke náklady na vykurovanie - k vytvorenie požadovanej teploty potrebujete vodu v teplovodnom systéme o 20°C nižšiu, ako pri vykurovaní radiátormi, takto je možné ušetriť až 30% bežných nákladov
vysoko odolný voči usadzovaniu vodného kameňa a ostatných nečistôt vďaka kvalitným polybuténovým rúrkam

Na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere podlahového vykurovania:

Na kvalitu použitých rúrok. Pri použití nevhodného materiálu dochádza k ich zanášaniu, ktoré môže v krajnom prípade mať za následok znepriechodnenie rúrok, potrebu rozbitia podlahu a jej výmenu. Preto dôverujte polybuténu. Zo všetkých dostupných materiáilov má najdlhšiu životnosť a neusadzuje sa v ňom žiadna nečistota, usadenina a ani vodný kameň.
Optimálny priemer rúrok podlahového vykurovania je 15 mm. To nám ukázala dlhoročná prax a skúsenosť v tejto oblasti.
Venujte zvyšenú pozornosť podmienkam záruky. Nielen na jej dĺžku, ale tiež na to, či sa vzťahuje na celý systém alebo len na jednotlivé komponenty.

 

Stenové a stropné vykurovanie/chladenie

voda, plyn, kúrenie, inštalačné práce, rekonštrukcie, podlahové kúrenie Stenové a stropné vykurovanie/chladenie je systém, ktorý prostredníctvom relatívne vysokej teploty povrchu stien dosahuje rovnomernú teplotu vzduchu, ktorá môže byť výrazne nižšia ako napr. pri klasickom vykurovaní. So stenovým vykurovaním sa teda dá dosiahnuť tepelná pohoda pri nižšej spotrebe energie (nižšia teplota vzduchu o 2-3 °C, úspora až 15 %).

Stenové a stropné vykurovanie/chladenie znižuje riziko vzniku alergií v obývacích priestoroch a poskytuje maximálnu hygienu pri prevádzke. Okrem vynikajúcich úžitkových vlastností umožňuje aj ľahku a rýchlu montáž.

Systém stenového vykurovania vytvára v danom priestore teplotne homogénne pole. Prenos tepla sálaním ohriatej steny predstavuje maximálny komfort. Vertikálne rozloženie teploty v priestore je ideálne.

Ako základný stavebný prvok sa používa plastová polybuténová rúrka s kyslíkovou bariérou. Tento plastový materiál najlepšie vyhovuje všetkým požiadavkám na kvalitu a bezpečnosť: je spoľahlivý, pretože je pevný a zároveň pružný a ohybný. Jeho veľkou prednosťou je absolútna odolnosť voči korózii a veľká schopnosť tlmenia hluku v rozvodoch. Rýchla a jednoduchá montáž i komplexný sortiment prvkov a spôsob ich pripojenia znižuju náklady behom stavby, či rekonštrukcii budovy.

Opis funkcie stenového teplovodného vykurovania:

Pri klasickom vykurovaní vykurovacími telesami sa teplo dostáva do priestoru predovšetkým prúdením vzduchu - konvekciou. Zohrieva sa len vzduch, steny zostávajú chladné, prípadne sa zohrievajú veľmi málo a pomaly. Subjektívny pocit tepelnej pohody je priamo úmerne závislý od teploty vzduchu a teploty stien, resp. plôch, ktoré ohraničujú miestnosť pobytu používatela.
Systém stenového teplovodného vykurovania dosahuje rovnomernú teplotu vzduchu prodstredníctvom relatívne vysokej teploty povrchu stien, ktorá však môže byť výrazne nižšia než napríklad pri vykurovaní vykurovacími telesami. Tak sa dá stenovým vykurovaním dosiahnuť tepelná pohoda pri nižšej spotrebe energie (úspora až 10 % oproti klasickému vykurovaniu vykurovacími telesami). Subjektívne porovnateľná teplotná pohoda sa väčšinou dá dosiahnuť pri teplote vzduchu o 2 - 3 °C nižšej ako pri vykurovaní klasickými radiátormi. Zníženie teploty vzduchu o 1 °C predstavuje úsporu nákladov na vykurovanie asi 3 %.
Systém stenového teplovodného vykurovania je založený na tepelných registroch pod omietkou alebo v sadrokartónových doskách. Polybuténovými rúrkami gabotherm® môže prúdiť vyhrievaná aj studená voda bez zásahu do koncepcie systému. Takto môže systém plniť aj funkciu klimatizácie - bez nepríjemného prievanu.

Hlavné výhody stenového vykurovania

 • Maximálna hygiena pri prevádzke. Zvírený prach neznečišťuje steny ani tepelné plochy
 • Možnosť použiť akýkoľvek nízkoteplotný zdroj tepla (tepelné čerpadlo, solárny článok, kondenzačná a nízkoteplotná
 • technológia)
 • Zníženie spotreby paliva ako výsledok poklesu teploty vykurovacej vody
 • Veľmi nízky objem vykurovacej vody v systéme - 0,5 l na 1 m2 výhrevnej plochy. Minimalizovaný priemer rúrok a zodpovedajúci objem vody umožňuje - a to je zatiaľ jedinečné v oblasti stenového teplovodného vykurovania - prekrytie rúrky jednovrstvovým omietnutím v ideálnom prípade len 5 mm. Značne sa ušetrí čas potrebný na vykonanie prác a tým aj cena celej sústavy
 • Vysoká variabilita regulácie, rýchla reakcia na regulačný zásah
 • Minimalizácia vlhkosti stien, odstránenie plesní a mikroorganizmov. Mimoriadne sa zníži riziko vzniku alergií v obývacích priestoroch.
 • Bezúdržbová prevádzka. Po správnej inštalácii, vytemperovaní stien a dokonalom odvzdušnení sústavy nie je potrebný už žiadny ďalší zásah počas celej prevádzky.
 • Možnosť výhodného využitia v pamiatkovo chránených objektoch.
 • Jednoduchá montáž a inštalácia.
 • Možnosť využitia aj na chladenie. Chladiaci výkon predstavuje cca 30 % výhrevného výkonu plochy.
 

 

        

 

 

 

Vyhľadávanie

Kontakt

B-Proeko,s.r.o. - Ivan Bukovský Pivovar 127/5
Gajary
90061
0918 083 294

Novinky

V tejto rubrike nie sú žiadne články.

Štítky

Neboli nájdené žiadne štítky.